Podstawowe informacje

Dobór urządzenia
 • Moc chłodnicza jakiej potrzebujesz jest pierwszym parametrem decyzyjnym. Najprostszą metodą jej określenia jest przeliczenie powierzchni pomieszczenia na wymaganą moc chłodniczą : 1 m2 = 0,1kW czyli np. 25 m2 daje 2,5 kW mocy chłodniczej
 • Rodzaj lub typ urządzenia
 • Energooszczędność
 • Cicha praca
 • Intuicyjne sterowanie
 • Stylizacja i wygląd
 • Dodatki - komunikacja i sterowanie wifi; nano nawilżanie; filtry plazmowe, inne…
Rodzaje klimatyzatorów
Split – czyli najczęściej spotykany typ klimatyzatorów. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa split oznaczającego „rozdzielać”. Nawiązuje to do rozdzielenia systemu pompy ciepła jaką jest klimatyzacja na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Jednostki te połączone są ze sobą instalacją freonową i elektryczną.

Rodzaje urządzeń typu Split to:

Klimatyzator ścienny – najczęściej stosowany w domach i mieszkalnych – jak sama nazwa wskazuje jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie.

Klimatyzator kanałowy – jednostka wewnętrzna umieszczona w systemie kanałów wentylacyjnych. Nawiewane powietrze może być tu zaczerpywane również z zewnątrz. Urządzenia te przeznaczone są najczęściej do zabudowy w przestrzeni podstropowej.

Klimatyzator podłogowo-sufitowy – w zależności od konstrukcji jednostka wewnętrzna mocowana jest na suficie, podłodze, bądź na suficie lub podłodze. Najczęstsze zastosowanie to hotele, biura, sklepy czy serwerownie.

Klimatyzator kasetonowy – jednostka wewnętrzna do zabudowy w przestrzeni miedzy stropem a podwieszanym sufitem. Zaletą jest możliwe rozprowadzanie powietrza na wszystkie cztery strony pomieszczenia. Zastosowanie możliwe wszędzie tam gdzie mamy podwieszane sufity.

Splity możemy również sklasyfikować jako mono-splity i multi-splity. Mono-splity to jedna jednostka zewnętrzna i jedna wewnętrzna. Multi-splity to jedna jednostka zewnętrzna i wiele jednostek wewnętrznych.
Kryteria wyceny klimatyzacji
W cenę klimatyzacji zamontowanej w domu lub biurze wchodzą dwie składowe – cena wybranego urządzenia oraz cena montażu. Tą pierwszą można wstępnie poznać przeglądając katalogi i cenniki producentów. Cenę montażu ustalić jest nieco trudniej, gdyż wynika ona z sytuacji w docelowym lokalu, która w każdym przypadku jest nieco inna.

Do określenia ostatecznej ceny zamontowania klimatyzacji niezbędna jest wizja lokalna, podczas której ustalane są wszystkie szczegóły montażu z uwzględnieniem życzeń Klienta i możliwości technicznych w lokalu.

To co należy ustalić w czasie wizji lokalnej to:
 • umiejscowienie jednostki zewnętrznej i sposób jej zamocowania,
 • umiejscowienie jednostki wewnętrznej,
 • drogę połączenia obu jednostek (linia freonowa i zasilanie),
 • drogę doprowadzenia zasilania do jednostki zewnętrznej,
 • drogę odprowadzenia skroplin z jednostki wewnętrznej.

Nasz doradca na miejscu podpowie jak w najlepszy sposób uzyskać efekt, na którym Ci zależy. Po uzgodnieniu wszystkich parametrów montażu przedstawiamy indywidualną ofertę cenową na dostawę i montaż Twojej klimatyzacji.
Kiedy zalecamy montować klimatyzację?
Na montaż klimatyzacji składa się zamocowanie jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej jak również połączenie i zasilenie obu tych jednostek. Potrzebne jest również odprowadzenie skroplin z jednostki wewnętrznej. Z uwagi na to najlepszym momentem na montaż jest wykańczanie nowego lokalu lub też remont.

W czasie wykańczania lub remontu lokalu można w łatwy i niewidoczny sposób doprowadzić zasilanie, połączyć jednostki linią freonową, odprowadzić skropliny – wszystkie te elementy mogą być ukryte w ścianach jeszcze przed finalnym wykończeniem i malowaniem powierzchni ścian.

Montaż klimatyzacji po wykończeniu i bez remontu jest również jak najbardziej możliwy. Sposobem na taki mało-inwazyjny montaż to ułożenie potrzebnych połączeń w estetycznych korytkach. Możliwe jest również ukrycie połączeń w ścianach i wykonanie po montażu prac naprawczych.
Jak długo trwa montaż klimatyzatora?
Czas trwania montażu klimatyzacji zależy od miejsca usytuowania urządzeń i drogi poprowadzenia instalacji. Przy stosunkowo prostej instalacji czas ten wynosi ok. 6-8 godzin. Przeprowadzenie montażu możliwe jest również etapami – szczególnie przy wykańczaniu lub remoncie lokalu. W takim przypadku dopasujemy się do przebiegu prac w Twoim przedsięwzięciu – w odpowiednim momencie przygotujemy potrzebne przejścia i połączenia w ścianach, następnie zamontujemy urządzenia na już otynkowanych i wygładzonych powierzchniach.
Ile energii zużywa klimatyzacja?
Współczesne klimatyzatory wyposażone są w sprężarkę o zmiennej prędkości co pozwala na dostosowanie zużywanej mocy do zapotrzebowania na chłód lub ciepło w pomieszczeniu użytkownika. Dzięki takiej technologii najnowocześniejsze klimatyzatory osiągają klasę energetyczną A+++.

Pamiętajmy, że klimatyzatory to małe pompy ciepła, które „przepompowują” energie cieplną zużywając do tego energie elektryczną. Stosunek zużywanej energii elektrycznej do „przepompowanej” energii cieplnej wynosi ok. 1/4. Zatem urządzenie z mocą chłodniczą 4kW (lokal 40 m2) przy maksymalnej wydajności będzie pobierało ok. 1kW mocy elektrycznej.
Serwis klimatyzacji – jak często powinien być wykonywany?
Serwis klimatyzacji domowej czy biurowej należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku – w okresie wiosny i jesieni – co jest zgodne z zaleceniami producentów. W przypadku klimatyzacji pracującej w serwerowniach, chłodniach czy sklepach, serwis powinien być wykonywany częściej, na ogół zalecany jest jeden raz na kwartał.

Systematyczny serwis to w efekcie oszczędność czasu i pieniędzy, gdyż wydłuża on znacznie żywotność urządzenia oraz minimalizuje ryzyko wycieków skroplin i czynnika chłodniczego. Serwis to również czyszczenie i odgrzybianie wymienników ciepła, co ma wpływ na czystość powietrza, którym później oddychamy.
Klimatyzacja w aspekcie ochrony zdrowia
Dobry klimat ma dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Klimatyzacja pozwala na wytworzenie dobrych warunków bytowych w pomieszczeniu. W szczególności - w czasie wysokich temperatur na zewnątrz i wysokiej wilgotności powietrza urządzenie nie tylko ochłodzi nasze powietrze, ale również ustabilizuje wilgotności w granicach 40%-60%. Prowadzi to do ograniczenia ilości drobin kurzu i pleśni.

Również dzięki filtracji powietrza w urządzeniu pozbywamy się znacznej części drobnoustrojów, bakterii, a także niwelujemy wpływ nieprzyjemnych zapachów.
Czy można samodzielnie zamontować klimatyzację
Samodzielny montaż klimatyzacji nie jest możliwy ze względu na przepisy prawa, oraz byłby dosyć trudny ze względów technicznych.

Według przepisów określonych w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz. U. z 2015 r. poz. 881), montażu klimatyzacji która zawiera f-gazy może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiedni certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego.

W kwestiach technicznych – samodzielny montaż byłby trudny lub wręcz niemożliwy z uwagi na potrzebne wyposażenie, wiedzę i umiejętności. Bez odpowiedniej pompy próżniowej nie można usunąć z układu klimatyzacji powietrza i zawartej w nim wilgoci (która dość szybko zniszczy sprężarkę klimatyzatora). Bez odpowiednich narzędzi niemożliwe jest połączenie obydwu części klimatyzatora, gdyż mają one specjalne zakończenia. Bez odpowiednich barometrów nie sprawdzimy szczelności układu i ciśnienia. Należy również pamiętać o zachowaniu pewnych zasad montażu – odpowiednich spadków, odpowiednich odległości – bez tego urządzenie nie będzie działało z pełną efektywnością.

Finalnie – bardzo ważne jest też to, że samodzielny montaż klimatyzatora według opinii producentów jest równoznaczny z utratą gwarancji na urządzenie.

Zadzwoń i umów się na spotkanie z naszym doradcą.

Biuro: Gabryelin
tel. +48 22 736 18 70

Konrad Smaczyński:
tel. +48 693 919 491
Piaseczno

Zapraszamy w godzinach 8:00 - 17:00

Kontakt mailowy:
info@brklima.pl

Napisz do nas:Kontakt